wyszukiwarka
newsletter
language:
Strona główna > Media > Media o nas > Uniserv wnioskuje o upadłość. Winny kontrakt na terminalu LNG
Uniserv wnioskuje o upadłość. Winny kontrakt na terminalu LNG
Autor:  wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)  |  19-10-2012 08:58
 
Katowicki Uniserv złożył do sądu wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu - poinformował portal wnp.pl Artur Nizioł, prezes spółki. Głównym powodem jest nieuregulowanie płatności za prace, które Uniserv realizował na budowie terminalu LNG w Świnoujściu.

Prace na budowie terminalu LNG zleciła Uniserv znajdująca się w upadłości likwidacyjnej Hydrobudowa Polska z grupy PBG. Kontrakt obejmował wykonanie żelbetowych ścian obu zbiorników na skroplony gaz, żelbetowych kopuł oraz platform technologicznych. Hydrobudowa nie rozliczyła płatności za zrealizowane przez Uniserv prace.

Nizioł podkreślił, że od uregulowania zaległości - w ramach solidarnej odpowiedzialności - uchyla się także generalny wykonawca inwestycji - konsorcjum Saipem, Techint i PBG - oraz inwestor, czyli Polskie LNG.

Nizioł dodał, że ta sytuacja powoduje wycofanie się banków z finansowania bieżącej działalności spółki oraz blokowanie środków pieniężnych z już zrealizowanych kontraktów na poczet ewentualnej spłaty przyszłych wierzytelności banków.

- Działając w interesie ochrony interesów wierzycieli i pracowników firmy oraz w trosce o zapewnienie dalszej realizacji kontraktów zarząd podjął decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu - poinformował Nizioł.

Zaznaczył, że Uniserv obecnie realizuje wszystkie zawarte kontrakty budowlane, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Dodał, że te zlecenia są rentowne.

- Utrzymanie działalności operacyjnej zagwarantuje znacząco wyższe zaspokojenie wierzycieli niż likwidacja i wyprzedaż majątku spółki. Spółka jest w trakcie ubiegania się o kilka dużych kontraktów w swoim podstawowym biznesie, tzn. budowy chłodni i kominów przemysłowych - wskazał.

- W celu zagwarantowania kapitału obrotowego potrzebnego do realizacji kontraktów zarząd spółki prowadził w ostatnich miesiącach rozmowy z inwestorami którzy zadeklarowali zainteresowanie wejściem kapitałowym. W ostatnich tygodniach, w związku z przygotowywaniem wniosku o postępowanie układowe, Uniserv zawiesił rozmowy. Zarząd planuje powrót do negocjacji po ogłoszeniu otwarcia postępowania przez sąd - podsumował Nizioł.

Żródło: pdf
 

notatnik
dodaj do notatnika
Uniserv wnioskuje o upadłość. Winny kontrakt na terminalu LNG
 
Copyright © 2007 Uniserv