wyszukiwarka
newsletter
language:
Strona główna > Media > Media o nas > Uniserv szykuje się na budowę chłodni kominowych i kominów
Uniserv szykuje się na budowę chłodni kominowych i kominów
Wirtualny Nowy Przemysł (Tomasz Elżbieciak) - 2011-11-09

Udział naszego potencjalnego zakresu prac w budowie bloku energetycznego - związanego m.in. z budową chłodni kominowych, kominów czy silosów - wynosi według szacunkowych założeń ok. 5 proc. wartości inwestycji - powiedział w rozmowie z portalem wnp.pl prezes Uniservu i jego stuprocentowy udziałowiec, Artur Nizioł.

Katowicka spółka specjalizuje się w budowie chłodni kominowych oraz kominów. W ostatnich latach zrealizowała m.in. 133-metrową chłodnię kominową w Elektrowni Łagisza, 150-metrowy komin w Elektrowni Kozienice oraz dwa kominy w Elektrociepłowni Siekierki - 170- i 200-metrowy.

Natomiast ostatnio Uniserv bierze udział m.in. w budowie terminalu LNG w Świnoujściu, gdzie na zlecenie Hydrobudowy Polska prowadzi prace żelbetowe związane z budową dwóch zbiorników magazynowych gazu skroplonego. Każdy z nich będzie miał po 160 tys. m sześc. pojemności.

Jednak władze Uniservu główne perspektywy wiążą z inwestycjami w polskiej energetyce.

- Jeśli w światowej gospodarce nie dojdzie do krachu, to przynajmniej część z zapowiadanych projektów energetycznych powinna doczekać się realizacji. Przygotowujemy się do tych inwestycji. Z drugiej strony spodziewamy się nieco słabszej koniunktury w 2012 r. - powiedział Nizioł.

- Nie chcemy zmarnować potencjału, który stworzyliśmy w ostatnich kilku latach. Zbudowaliśmy grupę firm zdolnych zarówno do projektowania, jak i prowadzenia p w energetyce. Czas na te projekty musi w końcu nadejść. Kwestią jest czy będzie to za rok, czy może dwa lata - wskazał prezes.

Dodał, że udział potencjalnego zakresu prac wykonywanych przez Uniserv na budowie bloku energetycznego - związanego m.in. z budową chłodni kominowych, kominów czy silosów - wynosi według szacunkowych założeń ok. 5 proc. wartości inwestycji.

- Oferujemy potencjalnym wykonawcom nowych bloków nasze usługi. Otrzymywaliśmy również od nich zapytania ofertowe - podkreślił Nizioł.

Spółka działa także na rynkach zagranicznych. Obecnie dla firmy Alpiq buduje w czeskiej miejscowości Kladno chłodnię kominową w elektrociepłowni.

- Skupiamy się jednak na rynku krajowym, bo ten jest dla nas najbardziej interesujący. Widzimy też, że firmy zagraniczne bardzo uważnie monitorują nasz rynek. Niemniej nasi agenci śledzą zagraniczne przetargi i jeżeli pojawiają się ciekawe projekty, to pomagają nam w złożeniu ofert. Dzięki współpracy z agentami oszczędzamy także na kosztach tworzenia ewentualnych przedstawicielstw zagranicznych - zaznaczył Nizioł.

Przyznał, że nieco mniejsza ilość planowanych zleceń w energetyce w przyszłym roku przekłada się na większą konkurencję, a co za tym idzie, również na marże.

- Obserwujemy, że firmy, które nie działały w tym segmencie, próbują zaistnieć, choć nie posiadają doświadczenia i kompetencji. Składają w przetargach ceny oderwane od rzeczywistości, co powoduje później problemy zarówno zamawiającego, jak i wykonawcy. Jednak jest to spowodowane głównie tym, że w przetargach publicznych dominuje kryterium ceny - ocenił Nizioł.

Dodał, że jeżeli na rynku brakuje tematów związanych ze specjalizacją Uniservu, to spółka posiłkuje się inwestycjami z innych segmentów budownictwa.

- Wyszliśmy też poza naszą główną specjalizację; zrealizowaliśmy kilkanaście silosów na klinkier, biomasę czy popiół. Jesteśmy też obecni na budowie gazoportu w Świnoujściu. Nasze spółki są również zaangażowane w budowę infrastruktury, m.in. realizują kilka wiaduktów. Zbudowaliśmy też biogazownię, czy akumulatory ciepła - wskazał prezes.

- Poza dużymi inwestycjami, istnieje również spory rynek mniejszych projektów, o których nie jest tak głośno. Dotyczy to energetyki komunalnej i przemysłowej. W przyszłości mamy plany ubiegania się z partnerami o generalne wykonawstwo mniejszych obiektów energetycznych - dodał.

Poinformował, że spółka ma plany dotyczące akwizycji. Są one jednak bardziej długoterminowe; ich realizacja nie nastąpi raczej ani w tym, ani w przyszłym roku.

- W ubiegłym roku kupiliśmy firmę specjalizującą się w produkcji konstrukcji stalowych. Możliwe, że będziemy optymalizować działalność w ramach grupy, ale póki co nowych zakupów w najbliższym czasie nie planujemy - powiedział Nizioł.

Obecnie - jako grupa - Uniserv zatrudnia kilkaset osób.

- Mamy też dużą bazę sprawdzonych podwykonawców, co pozwala nam zaoszczędzić na kosztach stałych. Nasz obecny potencjał sprzętowy i ludzki jest już obliczony i przygotowany pod kątem zapowiadanych inwestycji w polskiej energetyce.

- W polskiej energetyce przez długie lata niewiele się inwestowało, dlatego na rynku było coraz mniej kadr wyspecjalizowanych w tym sektorze. W ostatnich latach poświęciliśmy dużo uwagi na skompletowanie i wyszkolenie kadry inżynierskiej i robotniczej - podkreślił.

W 2008 r. Uniserv zamierzał zadebiutować na GPW. Swoje plany zawiesił tuż przed nadejściem światowego kryzysu finansowego. Czy istnieje możliwość powrotu do tych zamierzeń?

- Nigdy nie zrezygnowaliśmy z planów giełdowych, choć zawiesiliśmy je kilka lat temu. Nie traktujemy wejścia na giełdę jako celu samego w sobie, ale jako sposób na rozwój firmy. Wydaję się, że dla inwestycji w energetyce nadchodzi dobry czas. Jeśli on faktycznie nadejdzie, to będziemy wtedy potrzebować kapitału. Zarówno na gwarancje przetargowe oraz umowne, jak i na kapitał obrotowy. Giełda jest tutaj jedną z opcji pozyskania środków - ocenił Nizioł.

Zaznaczył jednak, że trudno mówić o przypuszczalnym terminie powrotu do planów giełdowych. Będzie to chociażby zależało od tego, na jaką skalę ruszą inwestycje energetyczne, czy od samej sytuacji na giełdzie.

- Niemniej jesteśmy przygotowani na uruchomienie procesów związanych z debiutem giełdowym. Będzie nam z tym o tyle łatwiej, że ostatnim razem do sfinalizowania naszego wejścia na GPW zabrakło niespełna 2-3 tygodni. Mamy już sporo doświadczeń w tym zakresie i ponowne przygotowanie do debiutu będzie znacznie prostsze - podsumował Nizioł.

W 2010 r. Uniserv zanotował 91 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 4,2 mln zł zysku netto. Rok wcześniej było to odpowiednio 96 oraz 4,5 mln zł. Obecna wartość portfela zleceń Uniservu wynosi ponad 90 mln zł.

Tomasz Elżbieciak

Zobacz: źrodło
notatnik
dodaj do notatnika
Uniserv szykuje się na budowę chłodni kominowych i kominów
 
Copyright © 2007 Uniserv