wyszukiwarka
newsletter
language:
Strona główna > Media > Media o nas > Uniserv - kominy na giełdę
Uniserv - kominy na giełdę

BiznesPolska, 21 lipiec 2008

Założona na początku lat 90. przez Artura Nizioła firma przetrwała trudne czasy i dziś dominuje w swojej branży.

Uniserv jest dziś największą polską firmą specjalizującą się w budowie i modernizacji chłodni kominowych i wentylatorowych oraz kominów dla przemysłu. Trzy największe przedsięwzięcia, do których się obecnie przygotowuje, to budowa chłodni wentylatorowej w PKN Orlen, wysokiego na 170 metrów komina w Elektrociepłowni Siekierki i... debiut na giełdzie. Choć na początku lipca Uniserv ogłosił, że zawiesza postępowanie dotyczące zatwierdzenia prospektu emisyjnego przez KNF, z pewnością nie zamierza rezygnować z wejścia na GPW. - Chcemy wykorzystać rosnącą koniunkturę na rynku budownictwa przemysłowego przed debiutem na giełdzie - mówi Artur Nizioł, prezes Uniservu. Już w lutym, kiedy ogłosił swoje giełdowe plany szacowano, że dzięki akcjom pozyska z rynku 60-80 mln zł.

Doczekać hossy

W 1992 r., kiedy narodziło się w Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Uniserv, na polskim rynku chłodni kominowych, tak jak i w całym sektorze energetycznym panował zastój. Wynikał on przede wszystkim z przemian politycznych i gospodarczych jakie przeszła Polska na przełomie lat 80 i 90. Niewiele elektrowni remontowało swoje chłodnie kominowe, nie budowano też żadnych nowych. Firma Artura Nizioła zajmowała się głównie modernizacjami i remontami kominów i robotami antykorozyjnymi. Jej właściciel wierzył jednak, że ta sytuacja musi się szybko zmienić, bo wyeksploatowane urządzenia w elektrowniach musiały wcześniej, czy później przejść remont, albo zostać wymienione na nowe. Trudna sytuacja powodowała, że wiele firm specjalizujących się remontami i pracami budowlanymi popadło w poważne kłopoty. Uniserv zaczął nawiązywać z nimi współpracę i wykupować zakłady. W ten sposób firma stała się właścicielem akcji m.in. gliwickich Chłodni Kominowych i bytomskiego Piecbudu. Dzięki temu grupa zyskała ogromny potencjał, jaki stał za zakładami o ponad 60-letniej historii: inżynierów i specjalistów, lata doświadczeń przy budowie kilkuset chłodni wentylatorowych i kominów przemysłowych, a także wszystkie chłodnie kominowe jakie wybudowano w Polsce w swoim portfolio.

Kiedy na rynku prac budowlanych związanych z sektrem, w którym działał Uniserv zaczęło się ożywienie, firma zaczęła rozkwitać. Przed rokiem, już jako Uniserv Budownictwo Przemysłowe SA - otrzymała (w ramach konsorcjum) zamówienie na zaprojektowanie i budowę pierwszego od 20 lat i jednocześnie największego obiektu tego typu: najwyższą chłodnię kominową w Polsce w Elektrowni Łagisza w Będzinie (133 metry wysokości, 99 metrów średnicy u podstawy).

Od projektu po budowę

Dziś firma coraz śmielej sięga po zamówienia zagraniczne. Budowa powłoki chłodni kominowej w Elektrociepłowni TEC-2 w Kaliningradzie - już trzecia taka inwestycja w Rosji, jest jednym z kroków w budowaniu pozycji spółki na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

- Zamierzamy zostać  liderem budownictwa chłodni i kominów w tym regionie - zapowiada Nizioł. Na długiej liście realizowanych przez firmę inwestycji znajdują się też dwie duże na Śląsku: chłodnia Elektrowni Łagisza (największa chłodnia kominowa w Polsce) i komin w Elektrowni Rybnik. Po 16 latach Uniserv stał się największym graczem na polskim rynku prac, wiązanych z chłodniami kominowymi i wentylatorowymi i jest jedyną w kraju firmą, która jest w stanie samodzielnie realizować tego typu przedsięwzięcia od projektu po budowę.

Pieniądze pozyskane z debiutu na giełdzie mają podtrzymać wzrost spółki, której przychody wzrosły w 2007 r. w porównaniu do poprzedniego roku prawie trzykrotnie (do 115 min zł). Artur Nizioł zakłada, że rosnący popyt na energię musi spowodować wzrost inwestycji w tym sektorze. Szacuje się, że - aby zaspokoić te potrzeby - rocznie będą musiały powstawać 1-2 chłodnie kominowe. To wielka szansa dla Uniservu.

Zobacz: pdf

notatnik
dodaj do notatnika
Uniserv - kominy na giełdę
 
Copyright © 2007 Uniserv