wyszukiwarka
newsletter
language:
Strona główna > Media > Media o nas > Prezes Uniserv o planach giełdowych i perspektywach rynku
Prezes Uniserv o planach giełdowych i perspektywach rynku

wnp.pl, 03 lipiec 2008


- Dobra koniunktura na rynku budownictwa przemysłowego i konsekwentna realizacja strategii rozwoju powodują, że od samego początku swego istnienia spółka przynosi zyski - mówi Artur Nizioł.


Przygotowujecie się Państwo do wejścia na giełdę. Po co?

- Pozyskanie środków od inwestorów giełdowych pozwoli nam na zwiększenie tempa rozwoju. Umożliwi ekspansję na rynku krajowym i zagranicznym. Branże, na których planujemy obecnie skoncentrować działalność, czyli energetyczna i chemiczna, rozpoczęły intensywny program inwestycyjny. Dzięki środkom pozyskanym z emisji zwiększymy moce produkcyjne, staniemy się również bardziej rozpoznawalnym podmiotem.

Ile Państwo chcielibyście pozyskać z giełdy?

- Wartość oferowanego pakietu akcji szacujemy na kilkadziesiąt mln zł.

Plany wejścia na GPW przewidywały jesień…

- Nasze plany zakładały, że debiut nastąpi w drugiej połowie roku, ale zdecydowaliśmy o przesunięciu terminu. Teraz wiemy już na pewno, że nie będzie miał on miejsca w okresie sierpień-wrzesień. Zmiana harmonogramu działań nie powoduje jednak zmiany nadrzędnego celu, jakim jest wzrost wartości spółki.

Jednak na parkiecie panuje dekoniunktura, to oznacza, że debiut może nie być aż tak opłacalny, jak tego chcielibyście…

- Stale analizujemy rozwój wydarzeń na rynku kapitałowym. Chcemy, aby nasza oferta zainteresowała Inwestorów, stąd też nieustannie poprawiamy pozycję konkurencyjną oraz pracujemy nad osiąganiem coraz to lepszych wyników finansowych.

To skąd weźmiecie pieniądze na realizację swoich planów?

- Dobra koniunktura na rynku budownictwa przemysłowego i konsekwentna realizacja strategii rozwoju powodują, że od samego początku swego istnienia spółka przynosi zyski. W ubiegłym roku było to ponad 12 mln zł netto. Posiadamy zatem środki, które pozwolą nam na stabilny rozwój organiczny bez konieczności pozyskiwania inwestorów. Nas jednak interesuje dynamiczny rozwój i ekspansja na rynku krajowym i zagranicznym, którą umożliwią nam m.in. pozyskane w przyszłości środki z giełdy. Warto jednak podkreślić, że niezależnie od naszych planów giełdowych, otrzymaliśmy kilkanaście ofert instytucji finansowych i firm z branży, które chciałyby nabyć nasze akcje.

Jesteście zainteresowani rozbudową działalności na rynku polskim, czy też bardziej chcecie wyjść do innych państw?

- W celu dywersyfikacji naszej działalności planujemy rozszerzyć działalność na rynkach zagranicznych. To naturalne, że rynki kilku krajów mają większy potencjał, zwłaszcza gdy na wszystkich jednocześnie następuje inwestycyjne ożywienie. Oczywiście, będziemy również dbali o utrzymanie pozycji na polskim rynku budownictwa przemysłowego.

Czy ewentualne pieniądze z giełdy chcielibyście przeznaczyć na akwizycje?

- Nie wykluczamy w przyszłości również akwizycji w kraju czy za granicą. Jest jednak zbyt wcześnie, aby rozmawiać o konkretach.

Jak oceniacie perspektywy rynku?

- Główną działalnością naszej firmy jest budowa chłodni kominowych i kominów przemysłowych. Rynek ten ma bardzo atrakcyjne perspektywy. Na bieżąco obserwujemy rozwój branży energetycznej, w której planowane są znaczące inwestycje. Wykonujemy prace także na rzecz branży hutniczej, chemicznej, koksowniczej czy petrochemicznej, które również przeżywają bardzo dobry okres. Naszym atutem jest także to, że nie tylko wykonujemy prace. Mamy także własne biuro projektowe, ludzi i specjalistyczny sprzęt do wznoszenia powłok chłodni i kominów, którym dysponują tylko nieliczne firmy. Zamówienia możemy wykonać „pod klucz”.

W jakich krajach oprócz Polski działacie?

- Najważniejszym zagranicznym rynkiem jest dla nas Rosja. Skala tamtejszych inwestycji jest ogromna. Bierzemy w nich udział i staramy się o zwiększenie ich ilości. Perspektywicznym dla nas krajem jest Rumunia, gdzie prowadzimy rozmowy z kontrahentami. Niedawno w Mediolanie miały miejsce targi branżowe Power – Gen. Naszymi możliwościami interesowali się nie tylko Włosi, lecz również Turcy oraz przedstawiciele wielu krajów UE.

Rozmawiał: Dariusz Malinowski

Zobacz: pdf

 

 

notatnik
dodaj do notatnika
Prezes Uniserv o planach giełdowych i perspektywach rynku
 
Copyright © 2007 Uniserv