wyszukiwarka
newsletter
language:
Strona główna > Media > Media o nas > Nowy komin i czystsze spaliny na Siekierkach
Nowy komin i czystsze spaliny na Siekierkach

Gazeta.pl, 14 lipca 2008

Nowy komin i czystsze spaliny na Siekierkach.

Pod koniec wakacji rozpocznie się budowa 170-metrowego komina dla elektrociepłowni Siekierki. Żelbetowa konstrukcja powstanie do końca roku, rosnąc o cztery metry dziennie.

Koncern Vattenfall, do którego należy elektrociepłownia, postanowił zburzyć najstarszy, liczący ponad pół wieku komin, bo nie spełnia norm ochrony środowiska, a jego konstrukcja nie budzi już zaufania. Firma wybrała wykonawcę nowego obiektu - za 17,5 mln zł zbuduje go specjalistyczna katowicka spółka Uniserv. Czeka teraz na pozwolenie na budowę i liczy, że prace zaczną się na przełomie sierpnia i września.

Komin będzie budowany tzw. metodą ślizgową: na hydraulicznych podnośnikach w górę ciągłym ruchem będzie unosić się pierścień deskowań, w które będzie wlewany beton. Dzięki temu budowla będzie monolitem. Czubek wysokiej na 170 metrów betonowej rury nawet przy największych podmuchach wiatru od pionu odchyli się jedynie o 40 cm.

- Budowę trzonu komina zamierzamy zakończyć w grudniu - informuje Aldona Dydak z Uniservu. Firma liczy, że z pracami zdąży przed mrozami. Potem do września 2009 r. będzie jeszcze trwało podłączanie wszystkich instalacji i urządzeń. Zaś wiosną przyszłego roku zacznie się burzenie starego, 120-metrowego komina. - Potrwa około trzech miesięcy, bo ze względu na bliskość zabudowań nie jest możliwe wysadzenie. Od samej góry do wysokości ok. 25 metrów będzie go burzyć platforma krusząca opuszczająca się w dół na koronie komina, a potem gąsienicowy ciężki sprzęt z młotem pneumatycznym - opowiada Aldona Dydak.
 
Komin na Siekierkach będzie jednym z najwyższych tego typu konstrukcji budowanych w ostatnich latach w Polsce. Dużo wyższe są stare kominy elektrowni Bełchatów czy na warszawskim Kawęczynie, które mierzą ok. 300 metrów. - Obecnie, ze względu na wprowadzenie oczyszczania spalin, buduje się niższe obiekty - tłumaczy przedstawicielka Uniservu.

Umowę na zainstalowanie systemu odsiarczania spalin Siekierek Vattenfall podpisał w ubiegłym miesiącu. Warta pół miliarda złotych instalacja dostarczona przez Fabrykę Kotłów "Rafako" obniży emisję dwutlenku siarki o 60 proc. Pierwsze spaliny zacznie oczyszczać w 2010 r., a cała inwestycja będzie gotowa w 2012 r.

Do 2013 r. Vattenfall chce kosztem 2 mld zł rozbudować elektrociepłownię na Siekierkach tak, by jej moc wzrosła z dzisiejszych 622 megawatów do ok. 1,1 gigawata. Dzięki temu firma będzie kupowała mniej prądu na zewnątrz. Dziś Vattenfall zaspokaja tylko ok. 13 proc. letnich potrzeb energetycznych Warszawy i połowę zimowych, a po modernizacji - połowę letnich i do 90 proc. zimowych.

Zobacz: pdf

notatnik
dodaj do notatnika
Nowy komin i czystsze spaliny na Siekierkach
 
Copyright © 2007 Uniserv