wyszukiwarka
newsletter
language:
Strona główna > Media > Media o nas > Najwyższa chłodnia kominowa w Polsce
Najwyższa chłodnia kominowa w Polsce

Przegląd Energetyczny 1(49), marzec 2008

     Wiecha już wisi a pod koniec lipca firma UNISERV odda do użytku chłodnię kominową w Elektrowni Łagisza.

-    UNISERV to jedyna polska firma specjalizująca się w projektowaniu i budowie chłodni kominowych – nieodzownego elementu bloku energetycznego. Dysponujemy biurem projektowym, odpowiednią technologią i specjalistycznym sprzętem do wznoszenia powłok oraz wysoko wykwalifikowaną załogą, która potrafi go obsługiwać.
Realizowany przez nas projekt w Elektrowni Łagisza wpisuje się w boom na rynku usług związanych z modernizacją i rozwojem polskiej energetyki. Producenci energii w Polsce planują szeroko zakrojone i kapitałochłonne inwestycje w sektor energetyczny w związku z postępującym niedoborem energii i dekapitalizacją istniejących elektrowni
– mówi Artur Nizioł, prezes Zarządu UNISERV Budownictwo Przemysłowe SA.

     Budowa pierwszej w Polsce od ponad 20 lat tego typu inwestycji rozpoczęła się we wrześniu 2006 r. Prace przy budowie płaszcza spółka zakończyła zgodnie z harmonogramem 20 grudnia 2007 r. Płaszcz chłodni jest konstrukcją z betonu i stali o wysokości 133,2 m. Do jego budowy, która trwała 139 dni przez 24 godz./dobę (na placu codziennie było 80 pracowników), zużyto 6 000 m3 betonu i ponad 800 t stali.

-    Ta budowla to faktycznie kolos. Same słupy ukośne, na których jest wznoszony płaszcz chłodni mają 7,5 m wysokości. Grubość powłoki chłodni u podstawy (czyli nad słupami) ma 70 cm a na górze już tylko 18 cm. Odchylenia od zaprojektowanego kształtu- wynoszą maksymalnie 3 cm. Zalecaliśmy 5 cm, zgodnie z normami jest to 10 cm – zatem uzyskaliśmy idealny kształt – tłumaczy prezes UNISERVu. Projekt wykonała nasza spółka zależna: biuro projektowe Projchłod Sp. z o.o., jedyne polskie biuro projektujące chłodnie kominowe.

     Średnica pierścienia fundamentu wynosi 98,9 m, dolnego pierścienia powłoki – 90,6 m, przewężenia na wysokości 95 m – 52,01 m, a wylotu – 55,08 m.

-    Chłodnia w Łagiszy jest aktualnie największą chłodnią w Polsce. Jest ona pierwszą budowaną z kanałem odprowadzającym spaliny – precyzuje Artur Nizioł. - W naszej działalności przystosowaliśmy już2 chłodnie żelbetowe w Elektrowni Jaworzno III do pracy z instalacją odsiarczania spalin - czyli zamontowaliśmy im w środku taki kanał. Aktualnie modernizujemy trzecią.

     Wykonany z laminatu kanał odprowadzający spaliny ma średnicę 6 m, jego długość od środka chłodni do jej ściany to 43 m w linii prostej. Do chłodni będzie wprowadzony pod kątem 97o przez otwór w ścianie na wysokości 17,1 m o średnicy 7,5 m.

     Obecnie UNISERV realizuje kolejny etap inwestycji: montaż urządzeń wewnętrznych chłodni, którego zakończenie jest planowane na 19 lipca br. Budowana chłodnia kominowa jest integralną częścią pierwszego na świecie bloku energetycznego z kotłem przepływowym CFB. Elektrownia Łagisza będzie mogła spalać węgiel kamienny z różnych kopalń, a więc o różnorodnym składzie, a także muł węglowy. Chłodnia będzie spełniała nie tylko funkcje chłodzące, ale posłuży również do odprowadzania odsiarczonych spalin, dzięki temu nowy blok energetyczny w Elektrowni Łagisza nie będzie potrzebował klasycznego, oddzielnego komina, co obniża koszty inwestycji.

Zobacz: pdf

notatnik
dodaj do notatnika
Najwyższa chłodnia kominowa w Polsce
 
Copyright © 2007 Uniserv