wyszukiwarka
newsletter
language:
Strona główna > Media > Media o nas > Nowy komin Ec Siekierki
Nowy komin Ec Siekierki
Informator Wilanowski, nr 5, grudzień 2008r.

Nowy komin Ec Siekierki


Uważni obserwatorzy zauważyli z pewnością nowy obiekt na terenie Ec Siekierki, szybko rosnący w górę – to nowy komin. Starszych mieszkańców Wilanowa taki widok może niepokoić. Pamiętają z pewnością, jak kiedyś, gdy zimą wiał wiatr od Siekierek, świeży śnieg robił się szary już po niecałej godzinie. Może zabrzmi to dziwnie, ale nowy komin – jak zapewnia dyrekcja elektrociepłowni – zwiastuje kolejne pozytywne zmiany: wprowadzenie nowych technologii, bardziej wydajnych i oszczędnych, a także przyjaznych dla mieszkańców stolicy i dla naturalnego środowiska.

Elektrociepłownia na Siekierkach powstała w latach 60. ubiegłego stulecia i jest największą elektrociepłownią w Europie. Od 2000 r. właścicielem tej i innych elektrowni warszawskich (w sumie 5 zakładów) jest skandynawska firma Vattenfall, która rozpoczęła modernizację i dostosowanie tych elektrociepłowni do wymagań Unii Europejskiej. – Nowy komin jest wpisany w proces modernizacji – mówi Wiesław Jamiołkowski, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Vattenfall Heat Poland. – Jego budowę prowadzi czołowa polska firma, stosując także polską, bardzo zaawansowaną technologię. Do specjalnego, wznoszącego się stopniowo szalunku nieustannie lany jest beton przez co komin będzie miał litą, żelbetonową konstrukcję.

Prace trwają non stop, a wznoszące się, oświetlone „stanowisko budowy” szczególnie ciekawie wygląda po zapadnięciu zmroku. Komin rośnie 4 metry na dobę, do końca grudnia osiągnie swoją ostateczną wysokość – 170 m. W środku będzie miał powłokę chemoodporną, a jego parametry pozwolą na współpracę z nowoczesnymi systemami ograniczania emisji, m.in systemem odsiarczania spalin. – Sytem odsiarczania, wart blisko 500 mln złotych, dostarczy Fabryka Kotłów „Rafako” – mówi dyr. Jamiołkowski. – Obniży on emisję dwutlenku siarki o 60 procent. Pierwsze spaliny zacznie oczyszczać w 2010 r.

W tej chwili działają elektrofiltry, zmodernizowane w ostatnich latach. Wychwytują one m.in. pyłowe elementy mineralne ze spalin, obecne w węglu. Dzięki komputerowo kontrolowanemu procesowi spalania węgla popioły mają również stały skład mineralny, co sprawia, że są chętnie wykorzystywane przez firmy produkujące materiały dla budownictwa i drogownictwa, np. na budowę trasy Siekierkowskiej poszło 100 tys. ton popiołów. W przyszłości powstający w instalacji odsiarczania spalin gips syntetyczny będzie miał jakość pozwalającą na pełne przemysłowe wykorzystanie, np. przez producentów płyt gipsowych.

Mieszkańcy Wilanowa kojarzą elektrociepłownię nie tylko z kominami, ale także z górą popiołów na Zawadach. – Ta góra porośnięta dziś zielenią nie będzie dalej rosła – mówi dyr. Jamiołkowski. – Jak powiedziałem, popioły z Siekierek odbierają producenci materiałów budowlanych, więc problem dodatkowego składowania praktycznie nie istnieje. Zdarza się, że w okresie styczeń-kwiecień odbiór maleje, ze względu na przerwę zimową w budownictwie. Wtedy, na terenie zawadowskiego składowiska, „przechowujemy” popioły do wiosny. Gdy zaczyna się kolejny sezon budowlany nasze czasowe składowisko pustoszeje.

Vattenfall ma bogate doświadczenie w stosowaniu efektywnych technologii, a działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego są wpisane w strategię firmy. Naszym celem jest oczywiście jak najbardziej wydajna produkcja energii – mówi dyr. Jamiołkowski, – ale także jak najmniejsza uciążliwość Ec Siekierki dla Warszawy, w tym także dla najbliższych sąsiadów: mieszkańców Wilanowa i Mokotowa. Zapewniam, że wszelkie negatywne aspekty takiego sąsiedztwa są i będą minimalizowane. Kominy nie znikną z krajobrazu Siekierek, ale docelowo będą tylko dwa, uzbrojone w nowoczesne systemy ograniczania emisji. W formie ciekawostki dodam, że firma Vattenfall pracuje intensywnie nad technologią produkcji energii wolnej od emisji dwutenku węgla (CO2) do atmosfery, a która zaprezentowana była w grudniu br. w Poznaniu w trakcie Międzynarodowej Konferencji Stron (COP-14).

Do 2013 r. Vattenfall chce kosztem 2 miliardów złotych zmodernizować elektrociepłownię na Siekierkach tak, aby w pewny sposób zasilała stolicę Polski goszczącą uczestników Mistrzostw Europy Euro 2012 – dodaje na zakończenie dyr. Jamiołkowski.
 
Przyg. Jacek Sasin
Zobacz: pdf
notatnik
dodaj do notatnika
Nowy komin Ec Siekierki
 
Copyright © 2007 Uniserv