wyszukiwarka
newsletter
language:
Strona główna > Media > Media o nas > Czystsze niebo nad miastem
Czystsze niebo nad miastem

naszemiasto.pl, 26 wrzesień 2008

Wybudowany za ponad 240 milionów złotych [wartość całej instalacji IMOS – przyp. UNISERV] trzeci komin Elektrowni Rybnik, który góruje nad tutejszym zalewem, wczoraj został oficjalnie otwarty. 120-metrowy gigant oczyszcza teraz spaliny z czterech, z ośmiu pracujących w elektrowni bloków energetycznych.

- Instalacja Mokrego Odsiarczania Spalin została wybudowana w oparciu o najnowsze technologie. Komin to tylko jej końcówka. Dzięki niemu wyłapujemy ze spalin produkowanych w elektrowni niemal całą siarkę - wyjaśnia Antoni Korus, kierownik projektu IMOS. W efekcie z komina, zamiast trujących środków chemicznych, bucha teraz tylko para wodna.

- Spełniamy wszelkie wymogi i standardy europejskie w zakresie ochrony środowiska - mówi Korus. Inwestycja za ponad 240 mln zł sprawiła, że elektrownia, która jeszcze siedem lat temu znajdowała się na liście 80 największych trucicieli w kraju, dziś staje się zakładem niezwykle przyjaznym dla środowiska. Co ciekawe, produktem ubocznym całego procesu odsiarczania spalin jest gips. - To jest bardzo wysokiej klasy gips, który sprzedajemy firmom budowlanym - wyjaśnia Korus.

Zobacz: pdf

notatnik
dodaj do notatnika
Czystsze niebo nad miastem
 
Copyright © 2007 Uniserv